MKZPartnerzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ważną częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest Gdynia Industry – program paneli dyskusyjnych, konsultacji oraz spotkań networkingowych skierowany do przedstawicieli branży filmowej, w którym uczestniczyła wspólnik zarządzająca MKZPartnerzy, r.pr. Katarzyna Kosicka-Polak.

W Festiwal Polskich Filmów Fabularnych oprócz gwiazd polskiego kina uczestniczą producenci, firmy dystrybucyjne, platformy streamingowe oraz przedstawiciele innych festiwali filmowych i funduszy regionalnych. W Gdyni organizowane są spotkania z kluczowymi osobami z branży filmowej, warsztaty, wykłady i konsultacje eksperckie, w tym dotyczące prawa autorskiego oraz AI.

Spotkania branży

– Muszę przyznać, że bogaty program Gdynia Industry i liczne spotkania z producentami i innymi reprezentantami branży filmowej nie pozostawiły mi wiele czasu na wizyty w kinie. W tym roku poziom był bardzo zróżnicowany. W konkursach pojawiło się kilka bardzo dobrych tytułów. Cieszę się, że udało mi się obejrzeć film „Kos” Pawła Maślony – laureata Złotych Lwów oraz „Święto Ognia” Kingi Dębskiej – opowiada mec. Katarzyna Kosicka-Polak.

W tym roku specjalnym gościem Gdynia Industry była dyrektor zarządzająca europejskim funduszem koprodukcyjnym Eurimages, Susan Newman-Baudais. Zadaniem założonego w 1988 roku funduszu Rady Europy jest wspieranie koprodukcji europejskich filmów. Ten temat był dla naszej Kancelarii bliski i ważny, ponieważ MKZPartnerzy od lat świadczą pomoc prawną na rzecz polskich producentów filmowych realizujących międzynarodowe koprodukcje.

Prawo sztucznej inteligencji

W czasie 48. FPFF nie zbrakło panelu poświęconego sztucznej inteligencji, współorganizował go Polski Instytut Sztuki Filmowych i Gildia Polskich Scenarzystów. O zorganizowanym przez Gildię wiosną tego roku proteście informowaliśmy na stronie www naszej Kancelarii w tekście „Scenarzyści apelują o uregulowanie sztucznej inteligencji”.

MKZPartnerzy aktywnie uczestniczą w debacie publicznej na temat rozwiązań prawnych dotyczących sztucznej inteligencji. Wypowiedzi i artykuły naszych prawników publikowane były w „Forbes” – „Sztuka przyszłości spod pędzla algorytmów” i „Deepfake. Makiaweliczne podróbki trzęsą realnym i wirtualnym światem” oraz  w „Rzeczpospolitej’ „Inteligencja made in China”.

Czytaj również:

MKZPartnerzy na MFF mBank Nowe Horyzonty

MKZPartnerzy na premierze „Fantastycznego Matta Pareya”

Prawa małoletnich gwiazd

MKZPartnerzy Firmą Roku 2023