Klauzule inflacyjne pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi czynności wyjaśniające dotyczące tzw. klauzul inflacyjnych, stosowanych w umowach zawieranych z konsumentami przez dostawców usług telewizji i internetu. Na przedsiębiorców działających niezgodnie z prawem, mogą zostać nałożone wysokie kary – pisze w Rzeczpospolitej radca prawny Jakub Szmelcer z MKZPartnerzy.

To już nie pierwsze takie działania – wcześniej organ ten wszczął podobne postępowania wobec deweloperów oraz operatorów komórkowych. Zamieszczanie we wzorcach umownych postanowień umożliwiających podwyższenie ceny w związku z rosnącą inflacją rodzi pewne problemy w zakresie przepisów chroniących konsumentów.

Ochrona przed inflacją

Jeden z dostawców usług telewizji i internetu do umów wprowadził postanowienia upoważniające do podniesienia cen w przypadku wzrostu inflacji. Na ich podstawie, w styczniu tego roku, po opublikowaniu przez Główny Urząd Statystyczny danych dotyczących inflacji (określanego poprzez średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) wynoszącej 14.4 proc. dokonał stosownego podwyższenia opłat. Działanie to spowodowało, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęły skargi kwestionujące zasadność takiej praktyki. Organ obecnie weryfikuje te zawiadomienia.

Czytaj więcej na stronie Rzeczpospolitej

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące praw konsumenckich zachęcamy do kontaktu – mkzpartnerzy.pl/kontakt/

Czytaj również:

Kupujesz pozytywne opinie o produktach lub usługach? Możesz mieć problemy

Problemy z informowaniem o cenach – pierwsze zarzuty Prezesa UOKiK