Dyrektywa w sprawie jawności wynagrodzeń

Na pytania – kiedy przepisy dotyczące jawności wynagrodzeń wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i pracodawców? Jak skutecznie eliminować nierówności płacowe? – odpowiada adwokat Agnieszka Poteraj, liderka Działu Prawo Pracy w MKZPartnerzy.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i dla kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń i przejrzystości mechanizmów egzekwowania, która musi zostać wdrożona przez państwa członkowskie od 7 czerwca 2026 r., w tym polskich przedsiębiorców i ma na celu w szczególności zmniejszenie luki płacowej.

Kluczowe elementy dyrektywy 2023/970:

✔️ Kandydaci do pracy już na etapie procesu rekrutacyjnego będą informowanymi o początkowym wynagrodzeniu lub jego przedziale u Pracodawcy.

✔️Pracodawcy nie będą mogli pytać kandydatów o ich poprzednie wynagrodzenia.

✔️ Pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 pracowników będą musieli regularnie raportować informacje dotyczące luki płacowej. Częstotliwość raportowania będzie uzależniona od wielkości organizacji: firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników będą raportować co roku, natomiast te zatrudniające 150-249 pracowników – co trzy lata. Firmy zatrudniające 100-149 pracowników złożą pierwszy raport do 7 czerwca 2031 roku, a potem co trzy lata.

✔️ Obowiązek przeprowadzenie wspólnie z przedstawicielami pracowników oceny wynagrodzeń, jeżeli różnice wynagrodzeń kobiet i mężczyzn będą wynosić co najmniej 5%.

Jak przygotować swoją firmę?

Dział Prawa Pracy MKZPartnerzy pomaga przedsiębiorcom w dostosowaniu działalności do nowych wymogów. Wspieramy w opracowywaniu regulaminów, wdrażaniu polityk HR i rozwiązywaniu sporów pracowniczych.

Liderką Zespołu Prawa Pracy w MKZPartnerzy jest adwokat Agnieszka Poteraj – ekspertka w zakresie prawa pracy i relacji pracowniczych. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie zatrudnienia, czasu pracy, wynagrodzeń oraz zwolnień.

Wspiera działy HR, przygotowuje regulaminy, przeprowadza audyty i doradza w zakresie ochrony praw pracowników oraz pracodawców. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że ich polityka kadrowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

📩 Skontaktuj się z nami i zadbaj o zgodność działań swojej firmy z nowymi przepisami.

👉 Skontaktuj się z nami: mkzpartnerzy.pl

Czytaj również – Dział Prawo Pracy

———————————————————————————————

Prawnicy kancelarii MKZPartnerzy aktywnie uczestniczą w debacie publicznej, publikując artykuły i udzielając wypowiedzi w renomowanych mediach prawniczych. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje:

Czy sektor zdrowia przetrwa cyfrową rewolucję?

Czy nadal warto założyć fundację rodzinną?

Jasne reguły w Black Friday

Weksel, zastaw czy akt notarialny?

Koło ratunkowe dla skazanego i dla… więziennictwa

Ochrona praw autorskich w branży podcastów

Fundacje rodzinne: Za wcześnie na wnioski

Niekonstytucyjność przepisów MDR – i co dalej?

Kontynuacja procesu za darmo?

Czy wykorzystanie fragmentów filmów w memach jest legalne?

Kiedy likwidacja spółki osobowej nie jest konieczna mimo zakończenia jej działalności?

Jak skutecznie odnaleźć dłużnika?

Mobbing dzieli pokolenia

Jakie prawa ma influencer i jak może je chronić?

Trójkąt umów to nie remedium na koszty nadgodzin