ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWEJ – JAK ZROBIĆ TO MĄDRZE RADZI RADCA PRAWNY IZABELA WĄSOWSKA

W czasie wakacji często, w pośpiechu i niekiedy pod wpływem emocji, podejmowane są spontaniczne decyzje o zakupie nieruchomości na cele rekreacyjne i wypoczynkowe. Jednak taką decyzję warto przemyśleć, a przed zakupem dokładnie przeanalizować stan prawny nieruchomości – zauważa radca prawny Izabela Wąsowska, partner kancelarii MKZ Partnerzy Być może wydłuży to czas oczekiwania na własne wymarzone ustronie, ale pozwoli uniknąć wieloletnich kłopotów prawnych i walki z organami administracji publicznej.

W naszej Kancelarii bardzo często spotykamy się z problemami, z którymi mierzą się właściciele nieruchomości zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych, położonych nad polskim morzem, na Mazurach czy w górach. Sam fakt, że w okolicy interesującej nas nieruchomości znajdują są domki letniskowe, czy też to, że dana nieruchomość i znajdujące na niej zabudowania nie są przedmiotem żadnych postępowań administracyjnych (co oświadczają właściciele przy podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości), nie gwarantuje jeszcze możliwości legalnego zabudowania działki czy nawet tymczasowego umieszczenia na niej przyczepy campingowej lub altany.

W wielu miejscowościach wypoczynkowych obowiązują lokalne przepisy, które w znaczny sposób ograniczają, a nawet całkowicie uniemożliwiają zabudowę takich działek. Przy analizie stanu prawnego warto też zwrócić uwagę na specyfikę danego terenu, jego charakter czy rodzaj gruntów (w przypadku terenów leśnych jakakolwiek zabudowa, nawet tymczasowa, jest niemalże niemożliwa i wiąże się z możliwością poniesienia konsekwencji finansowych).

Zasięgnięcie profesjonalnej porady przed zakupem nieruchomości pozwoli uniknąć późniejszego rozczarowania, jakim jest posiadanie nieprzydatnej działki. W naszej kancelarii działa zespół specjalistów, zajmujących się doradztwem w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomościami. Zapraszamy do kontaktu!