Dzisiaj wchodzi w życie ustawa z 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma kluczowe znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i jednostek samorządu terytorialnego – przede wszystkim ze względu na przesunięcie terminu opracowania planów ogólnych do 30 czerwca 2026 r.
Więcej czasu dla gmin
Zgodnie z nowelizacją:
- plany ogólne gminy – nowe akty prawa miejscowego, które zastępują studia uwarunkowań – muszą być uchwalone do 30 czerwca 2026 r. (a nie, jak wcześniej planowano, do 31 grudnia 2025 r.),
- studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego utracą moc dopiero z dniem 1 lipca 2026 r.
Zmiana ta ma zapobiec paraliżowi inwestycyjnemu – według danych, tylko ok. 75% gmin rozpoczęło procedury związane z uchwaleniem planów ogólnych.
Co się nie zmienia?
Ustawa nie wydłuża terminu na uzyskanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Inwestorzy mają na to czas tylko do 31 grudnia 2025 r. Od 1 stycznia 2026 r. decyzje WZ będą wydawane na 5 lat, a od 1 lipca 2026 r. będą musiały być zgodne z planem ogólnym.
To oznacza, że:
- inwestorzy powinni działać szybko, by uzyskać decyzję WZ przed końcem 2025 r.,
- gminy muszą zintensyfikować prace planistyczne, by zdążyć z uchwaleniem planów ogólnych w nowym terminie.
Ryzyko dla inwestorów
Po 1 lipca 2026 r. gmina będzie mogła zablokować realizację inwestycji, jeśli działka zostanie objęta w planie ogólnym zakazem zabudowy. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której właściciel planuje budowę domu, ale jego działka znajdzie się w tzw. strefie otwartej.
Nowe przepisy pozwalają sporządzać plany miejscowe niezależnie od ostateczności uchwały o planie ogólnym, wpływają na interpretację i zastosowanie przepisów dotyczących lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz zmieniają zasady ustalania przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych.
Nasza rekomendacja
Zachęcamy do:
- analizy stanu planistycznego w konkretnej gminie,
- wcześniejszego składania wniosków o decyzje WZ,
- monitorowania dalszego przebiegu prac legislacyjnych i wdrożeniowych.
Potrzebujesz wsparcia?
Zespół Działem Nieruchomości MKZPartnerzy służy pomocą – zarówno inwestorom, jak i gminom. Pomożemy w analizie planistycznej, interpretacji przepisów oraz przygotowaniu wniosków i dokumentacji. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu, nasza obsługa jest kompleksowa – doradzimy i pomożemy w przygotowaniu wszystkich formalności – mkzpartnerzy.pl/kontakt.
Czytaj również:
Rok 2024 pod znakiem orzeczeń w sprawie uchwał reklamowych
Nie ma użytkowania bez pozwolenia na budowę
Jak budować, by nie doprowadzić do samowoli budowlanej?
