Współpraca start-upowców i profesjonalnych inwestorów. Ryzykowne umowy inwestycyjne

W dniu 21 czerwca 2016 r. Dziennik Gazeta Prawna opublikował artykuł pt. „Ryzykowne Umowy Inwestycyjne”, którego autorem jest Sebastian Mikina, prawnik w Kancelarii MKZ Partnerzy.

Tekst może wydać się ciekawy w szczególności dla osób podejmujących wyzwanie związane z rozpoczęciem działalności biznesowej, która wymaga finansowania ze źródeł lubiących inwestycje w ryzykowne projekty i biznesy na początkowym etapie istnienia.

„Inwestycję przez podmiot zewnętrzny środków pozwalających na rozwój start-upu określa się jako venture capital. Wraz z zainwestowaniem kapitału inwestor staje się udziałowcem start-upu. Z założenia, po osiągnieciu przez firmę sukcesu rynkowego, inwestor ma zamiar posiadane udziały sprzedać. Najpopularniejszą obecnie formą inwestycji venture capital jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Współpraca start-upowców i inwestorów wiąże się jednak z istotnym ryzykiem dla obu stron. Skutkiem nawiązania chybionej współpracy może być strata przez start-upowców innowacyjnego pomysłu. Dla inwestorów zaś niepowodzenie inwestycji oznacza utratę zainwestowanego kapitału” – pisze Sebastian Mikina.

Czytaj więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”