Pełnomocnik jak anioł stróż

Dlaczego warto by osoba wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka przyszła na czynności z profesjonalnym pełnomocnikiem? Powodów jest wiele – wśród nich ten, że wsparcie specjalisty, który przeprowadzi przez gąszcz przepisów prawnych pozwoli na uniknięcie błędów, mających poważne życiowe konsekwencje – pisze Artur Zawolski, partner i radca prawny w MKZ Partnerzy.

Bardzo często ma miejsce sytuacja, w której osoba wzywana w charakterze świadka na przesłuchanie w danej sprawie, wychodzi z czynności już jako osoba podejrzana lub której postawiono zarzuty. Jej prawa i obowiązki ulegają zmianie, należy je dobrze poznać, by nie popełnić błędu skutkującego przegraną w procesie.

Radca prawny może pomóc między innymi w tym, by wykorzystać prawa jakie Kodeks postępowania karnego przyznaje przesłuchiwanej osobie. Co więcej, korzystając z jego pomocy można uniknąć wplątania się w kłopoty w trakcie przesłuchania czy odbierania zeznań.

Przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych mówią, że pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego ma na celu ochronę prawną interesów podmiotów, na których rzecz jest wykonywana. Zawierają również obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej, więc warto z nim rozmawiać szczerze.

Czytaj więcej na www.jablonka.info