Najważniejsze zmiany w prawie własności intelektualnej

Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana – pisze radca prawny Małgorzata Krawczyk w „Rzeczpospolitej”.

Reforma prawa własności intelektualnej i nowych technologii ma między innymi na celu dostosowanie przepisów do dynamicznie rozwijającej się gospodarki cyfrowej oraz technologicznej. W 2025 roku czekają nas kolejne działania, które wpłyną na praktykę ochrony praw autorskich i własności przemysłowej. Poniżej przedstawiam kluczowe zmiany jakie zaszły w minionym roku oraz prognozy na nadchodzący rok.

(…)

Plany na 2025 rok

W 2024 roku Unia Europejska kontynuowała program SME Fund, oferując wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w zakresie ochrony praw własności przemysłowej. Program cieszył się ogromną popularnością, a pula środków skończyła się na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem, co daje nadzieję na to, że program będzie dostępny również w kolejnych latach.

Na 2025 rok planowane są też dalsze zmiany w prawie własności przemysłowej, przyniesie również pełne wdrożenie aktu w sprawie sztucznej inteligencji – czytaj więcej na stronach Rzeczpospolitej.

Autorka: Małgorzata Krawczyk, radca prawny w MKZPartnerzy

Czytaj również:

Nowe wymagania dotyczące dostępności produktów i usług

Ochrona praw autorskich w branży podcastów

Jakie prawa ma influencer i jak może je chronić?

Czy wykorzystanie fragmentów filmów w memach jest legalne?

Rada Unii Europejskiej przyjęła AI Act

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Wszystkich, którzy chcieliby zagwarantować sobie maksimum praw – zachęcamy do kontaktu mkzpartnerzy.pl/kontakt/