Wielu kredytobiorców, którzy zamknęli swoje kredyty „frankowe” ponad dekadę temu, żyje w przekonaniu, że nie mają już żadnych praw wobec banku. To nieprawda. Aktualne orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE otwiera drogę do unieważnienia umowy nawet wiele lat po jej spłacie.
Co mówią sądy? Przykłady:
TSUE, wyrok z 10 czerwca 2021 r., sprawa C-609/19 – Trybunał uznał, że bieg terminu przedawnienia roszczeń o zwrot świadczeń spełnionych w wykonaniu postanowień nieuczciwych nie może się rozpocząć lub skończyć przed datą powzięcia przez konsumenta wiedzy o niedozwolonym charakterze takiego postanowienia, względnie przed dniem, w którym przy zachowaniu przeciętnej staranności wiedzę taką mógł powziąć.
TSUE, wyrok z 16 marca 2023 r., sprawa C-6/22: Trybunał podkreślił, że ochrona przyznana przez Dyrektywę 93/13 nie może być ograniczona jedynie do okresu wykonania umowy zawartej z konsumentem przez przedsiębiorcę, lecz żeobowiązuje ona również po wykonaniu tej umowy
Nawet jeśli Twój kredyt został spłacony ponad 10 lat temu, a Ty nigdy wcześniej nie składałeś reklamacji, nie szukałeś pomocy prawnej i nie pozywałeś banku, to możesz dziś skutecznie dochodzić swoich praw.
Działaj teraz – póki Twoje roszczenie wciąż może zostać skutecznie dochodzone.
Co możesz zrobić?
- Przeanalizuj swoją starą umowę – sprawdź, czy zawierała niedozwolone zapisy (np. przeliczanie wg tabeli kursowej banku)
- Wezwij bank do zapłaty
- Skontaktuj się z naszym Działem Procesowym – mkzpartnerzy.pl/kontakt/
- Rozważ pozew o unieważnienie umowy
Dział Prawo Procesowe
Lider: Radca prawny Katarzyna Ignatowicz-Dębska
Dział Pawo Procesowe MKZPartnerzy z powodzeniem reprezentuje naszych Klientów w sprawach frankowych na sali sądowej, ale także doprowadził do zawarcia wielu korzystnych ugód, zarówno na etapie sądowym, jak i pozasądowym. Szczególnym wyrazem naszych sukcesów był bardzo intensywny ostatni kwartał 2024 roku, w którym uzyskaliśmy dla naszych Klientów liczne postanowienia o zawieszeniu spłaty kredytów, zapewniając im realną ulgę finansową. Nasz dział procesowy wyróżnia się wszechstronnością, co pozwala nam skutecznie prowadzić szeroki wachlarz spraw, od spraw spadkowych i rodzinnych, przez sprawy działowe, dotyczące błędów medycznych, karne aż po kompleksową obsługę sporów między przedsiębiorcami.
Na przestrzeni ostatniego roku z sukcesem reprezentowaliśmy naszych Klientów w sprawach związanych z tzw. phishingiem, czyli oszustwami polegającymi na wyłudzaniu danych osobowych, poufnych informacji lub środków finansowych poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje. Reprezentujemy Klientów zarówno w procesach karnych, jak i cywilnych, dążąc do ochrony ich praw i odzyskania utraconych środków. Nasz zespół skutecznie współpracuje z organami ścigania oraz instytucjami finansowymi, by szybko i efektywnie przeciwdziałać skutkom takich oszustw.
Dzięki zaangażowaniu Zespołu Procesowego zakończyliśmy z sukcesem wiele trudnych i delikatnych spraw rozwodowych oraz działowych, zapewniając naszym Klientom optymalne rozwiązania. Zawsze dążymy do znalezienia jak najkorzystniejszego rozwiązania, mając na uwadze indywidualne potrzeby Klienta. Często oznacza to negocjacje i porozumienie z drugą stroną, które w wielu przypadkach okazują się bardziej efektywne niż długotrwałe postępowanie sądowe.
Dodatkowo, jako dział procesowy, zaangażowaliśmy się w kwestie związane z ocenami EcoVadis, co otworzyło przed nami szerokie możliwości dalszego rozwoju oraz pogłębienia wiedzy i praktyki w obszarze ESG (Environmental, Social, Governance). Nieustannie poszukujemy nowych wyzwań, rozwijając nasze kompetencje i budując zaufanie wśród Klientów. Jesteśmy dumni z faktu, że wracają do nas z kolejnymi sprawami, co świadczy o ich zadowoleniu i wysokiej jakości naszych usług.
Czytaj również:
Sukces Kancelarii MKZPartnerzy przed Sądem Najwyższym
Rekompensaty dla represjonowanych – sprawdź, czy należy ci się zadośćuczynienie
Zwycięstwo MKZPartnerzy w sprawie przeciwko GETIN Noble Bank w upadłości
Sprawiedliwość po 70 latach – prawomocnie zasądzone zadośćuczynienie w wysokości 900 tys. PLN
Trzy dni – trzy wyroki unieważniające kredyty –mamy „Hat trick” w MKZPartnerzy
Zachęcamy do kontaktu mkzpartnerzy.pl/en/kontakt/

