Inteligencja made in China

Zasady korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji mają być w zgodzie z „socjalistycznymi wartościami” – pisze radca prawny Gabriela Gąsior w Rzeczpospolitej.

Chiny od lat dążą do stworzenia wspólnego środowiska dla innowacji, technologii oraz badań opartych na sztucznej inteligencji, niemalże we wszystkich branżach. Krokiem milowym było przyjęcie nowych przepisów regulujących działanie generatywnej sztucznej inteligencji przy zachowaniu „podstawowych wartości socjalistycznych”. Jest to pierwszy na świecie tak szczegółowy akt prawny dotyczący działania SI w przestrzeni publicznej.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała tzw. Środki dla generatywnych usług sztucznej inteligencji”, określające podstawowe zasady, których muszą przestrzegać generatywne usługi SI, w tym dopuszczalne rodzaje treści, które te produkty mogą generować.

W „Środkach” podkreślono także kwestie szczególnie niepokojące dla chińskiego rządu w odniesieniu do wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak moderowanie treści, zniekształcanie i nadużycia informacji czy uprzedzenia algorytmiczne.

Generatywna sztuczna inteligencja

Przypomnijmy, generatywna sztuczna inteligencja to rodzaj technologii sztucznej inteligencji, która może tworzyć różne rodzaje treści, w tym tekst, obrazy, dźwięk i dane syntetyczne, wykorzystując techniki głębokiego uczenia się i zbiory danych.

Autorka artykułu Gabriela Gąsior jest członkinią zespołu Własność Intelektualna/E-commerce/Nowe Technologie, prowadzonego pod nadzorem Lidera mec. Kariny Banaszczyk.

Czytaj więcej na stronie Rzeczpospolitej

Zachęcamy do kontaktu – mkzpartnerzy.pl/kontakt/

Czytaj również:

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów ważne dla biznesu

Kupujesz pozytywne opinie o produktach lub usługach? Możesz mieć problemy

Problemy z informowaniem o cenach – pierwsze zarzuty Prezesa UOKiK