Zespół ds. deregulacji kierowany przez Rafała Brzoskę zaproponował daleko idące zmiany w egzekwowaniu należności przez przedsiębiorców. Nowe rozwiązanie zakłada możliwość pominięcia etapu postępowania sądowego i skierowania sprawy bezpośrednio do komornika – na podstawie faktury zaksięgowanej w Krajowym Systemie e-Faktur.
Co zakłada propozycja zespołu ds. deregulacji?
- Wierzyciel mógłby złożyć wniosek do komornika bez uprzedniego uzyskania wyroku – wystarczyłaby zaksięgowana faktura z KSeF.
- Komornik prowadziłby egzekucję bez udziału sądu.
- Rafał Brzoska: „Wierzyciel idzie od razu do komornika po klauzulę wykonalności, a komornik informuje dłużnika, że ma on 7 dni na zapłatę”.
- W razie sporu ścieżka sądowa byłaby nadal otwarta.
- Celem zmian jest szybsze odzyskiwanie należności, poprawa płynności finansowej MŚP i odciążenie sądów.
Tymczasem, jak słusznie zauważa wielu ekspertów, takie rozwiązania mogą być niezgodne z art. 175 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym wymiar sprawiedliwości sprawują wyłącznie sądy. Komornicy nie posiadają też obecnie narzędzi do samodzielnej weryfikacji zasadności roszczeń bez sądowego rozstrzygnięcia.
Czy to dobry pomysł na rewolucję w egzekucji należności, czy zagrożenie dla praworządności?
Zadniem r.pr. Jakuba Szmelcera eksperta MKZPartnerzy ds. windykacji i egzekucji sądowej:
„Przedstawiona propozycja niewątpliwie stanowi odpowiedź na istotny problem dotykający wielu przedsiębiorców zmagających się z nierzetelnymi kontrahentami. Niedotrzymywanie terminów płatności wpływa bowiem nie tylko na podmiot, który nie otrzymał należności w terminie, ale może również rzutować na innych uczestników rynku, bowiem tego typu opóźnienia niekiedy generują powstanie tzw. zatorów płatniczych, gdy przedsiębiorca dotknięty takim działaniem nie jest w stanie terminowo uregulować z kolei swoich zobowiązań.
Z tej perspektywy jest to kusząca propozycja, jednak, żeby móc ją w pełni ocenić musiałaby ona nabrać formy projektu ustawy. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby bowiem znaczących zmian choćby w Kodeksie postępowania cywilnego – prawdopodobnie musiałby m.in. zostać dodany rozdział regulujący nowy, szczególny typ postępowania. Taki projekt można byłoby poddać szczegółowej ocenie, również pod kątem zgodności z Konstytucją RP.
Wydaje się z drugiej strony, że tego typu funkcję spełnia już istniejące w procedurze cywilnej tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze, które stanowi często tańszą i szybszą alternatywę dla standardowych, „papierowych” postępowań sądowych. Również ono budzi jednak w praktyce pewne kontrowersje związane m.in. ze stosowaniem fikcji doręczenia korespondencji u osób fizycznych. W tym kontekście można się zatem zastanawiać nad zasadnością implementowania nowych rozwiązań, które wiązałyby się choćby z koniecznością utworzenia nowego systemu informatycznego obsługującego cały ten proces”.
Czas pokaże – na ile propozycje przedsiębiorców okażą się możliwe w realizacji, na pewno warto rozpocząć merytoryczną dyskusję i jak najszybciej wprowadzać korzystne dla wymiaru sprawiedliwości zmiany.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Zespołem Windykacji MKZPartnerzy, którego liderką jest r.pr. Katarzyna Łada-Grabowska.
Jeśli są Państwo zainteresowani pomocą prawną dotyczącą windykacji, zachęcamy do kontaktu – mkzpartnerzy.pl/kontakt
Dział Windykacja w MKZPartnerzy
Rozumiemy, jak ważne dla firm jest terminowe regulowanie należności oraz odpowiednia reakcja właścicieli i zarządzających, obejmująca budżetowanie i skuteczną windykację. Sami prowadzimy przedsiębiorstwo i angażujemy się w bieżące jego funkcjonowanie.
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, mając na uwadze specyfikę spraw związanych z dochodzeniem wierzytelności, w strukturze Kancelarii istnieje zespół wyspecjalizowanych prawników, tworzący Dział Windykacji sądowo-egzekucyjnej.
W jego skład wchodzą radcy prawni i aplikanci posiadający wieloletnie doświadczenie praktyczne i wiedzę w obsłudze spraw tej kategorii.

