Wykład „Prawo i fotografia”

W poniedziałek 19 listopada o godzinie 18:00  Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu  „Godzina z fotografią” poświęcone prawu w fotografii. O najważniejszych problemach prawnych związanych z pracą fotografa opowie ekspertka prawa własności intelektualnej – Katarzyna Kosicka-Polak, radca prawny z kancelarii prawnej MKZ Partnerzy.

Jak chronić swoje prawa do zdjęć wykorzystywanych w Internecie? W jaki sposób należy zadbać o ochronę wizerunku fotografowanych osób? Jak powinny wyglądać umowy z modelką czy agencją? Jak sądy rozstrzygają spory związane z fotografią? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie spotkania poświęconego prawu i fotografii.

W sierpniu tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie dotyczącej uczennicy, która wkleiła zdjęcie skopiowane z witryny internetowej do swojej pracy szkolnej (C‑161/17). Omawiana sytuacja nie wymagała zgody autora fotografii, ponieważ takie wykorzystanie utworu wchodziło w zakres dozwolonego użytku. Zgoda autora była jednak konieczna w momencie, gdy wspomnianą pracę opublikowała na swojej witrynie szkoła, ponieważ udostępniła ją publicznie. Trybunał orzekł, że pojęcie „publicznego udostępniania” w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym należy interpretować w ten sposób, że obejmuje ono zamieszczenie na stronie internetowej fotografii, która została wcześniej opublikowana na innej stronie internetowej bez ograniczeń uniemożliwiających jej pobranie i za zgodą podmiotu praw autorskich.

Czytaj więcej na stronie galerii.