Raje podatkowe – tylko dla bogaczy?

Afera Panama Papers i związana z nią dyskusja o rajach podatkowych pozwala postawić pytanie: kto i kiedy może myśleć o transferze środków za granicę?

Wbrew powszechnie wyrażanym opiniom podejmowanie prób oszczędności poprzez raje podatkowe jest jak najbardziej legalne. Często w tego rodzaju transakcje zaangażowanych jest wielu zagranicznych specjalistów, ekspertów, doradców i prawników prawa międzynarodowego, których zadaniem jest finansowe i prawne zabezpieczenie interesów klienta. Jeśli więc wszystko wygląda tak dobrze, mamy środki i nie mamy złych zamiarów w postaci chęci udziału w procederze prania brudnych pieniędzy, to nad czym właściwie tu się zastanawiać?

Tylko dla krezusów

Im  większa skala działalności, tym większa potrzeba optymalizacji podatkowej. Stąd wśród klientów rajów podatkowych rzeczywiście znajdziemy wielu ludzi bardzo zamożnych. Ale czy próby płacenia niższych podatków poprzez skorzystanie z usług  zagranicznego podmiotu to rozwiązanie przeznaczone tylko dla możnych tego świata? Okazuje się, że podatkowe rozwiązania optymalizujące ponoszone koszty osiągalne są również dla mniejszych podmiotów.

– Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić środki finansowe są jak najbardziej dostępne dla małego i średniego biznesu. On też poszukuje optymalizacji swoich wydatków. Klienci naszej kancelarii zawsze indywidualnie oceniają swój próg opłacalności. Dopiero wyposażeni w taką wiedzę możemy stosować „szyte na miarę”, dopasowane rozwiązania – wyjaśnia Katarzyna Kosicka-Polak, radca prawny i partner w warszawskiej kancelarii MKZ Partnerzy.

Czytaj więcej na www.bankier.pl