Z dniem 28 czerwca 2025 roku wejdzie w życie ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
Ustawa swoim obowiązywaniem obejmuje między innymi takie produkty jak czynniki książek elektronicznych czy szeroką gałąź gospodarki jaką są usługi handlu elektronicznego, czyli tzw. e-commerce, czy świadczenie usług dostępu do audiowizualnych usług medialnych, a więc przykładowo serwisy VOD.
Ustawa nakłada obowiązek zapewnienia dostępności świadczonych usług. Dostępność ta rozumiana jest jako umożliwienie korzystania z tych usług przez osoby ze szczególnymi potrzebami na zasadzie równości z innymi użytkownikami tj. muszą zapewnić możliwość korzystania z udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób z ograniczeniami funkcjonalnymi.
Warunki dostępności
Przykładowo interfejs użytkownika, będzie spełniał wymagania dostępności umożliwiając komunikowanie się poprzez więcej niż jeden kanał sensoryczny i obejmując rozwiązania alternatywne dla elementów wizualnych, dźwiękowych, mowy i dotykowych.
W przypadku, gdy wykorzystuje elementy wizualne będzie trzeba zapewnić sposoby poprawy wyrazistości wizji oraz rozwiązania umożliwiające powiększanie obrazu, zwiększanie jego jasności i kontrastu, a także interoperacyjność z narzędziami wspomagającymi i programami umożliwiającymi nawigację po interfejsie użytkownika. Ponadto, jeżeli wymagana jest ręczna obsługa i sterowanie usługodawca lub producent powinien zapewnić możliwość sterowania sekwencyjnego i alternatywne rozwiązania z zakresu motoryki małej.
Uprawnienia i kary
Każda osoba będzie mogła monitorować, czy przedsiębiorca przestrzega przepisów o dostępności oraz złożyć zawiadomienie o tym, że dany produkt czy usługa nie spełnienia wymogów dostępności. Zawiadomienia będą kierowane do prezesa PFRON, który będzie je rozpatrywał lub przekazywał odpowiedniemu organowi nadzoru rynku, może też przeprowadzić kontrole u przedsiębiorcy.
Kary będą ustalane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia i obrotu przedsiębiorcy, a ich górna granica to 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz 10% obrotu firmy za poprzedni rok.
Wsparcie ekspertów MKZPartnerzy
Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej związanej z oceną wdrożenia zasad dotyczących dostępności niektórych produktów i usług, zachęcamy do kontaktu z ekspertami MKZPartnerzy – mkzpartnerzy.pl/#spotkanie
Czytaj także:
Bezpieczeństwo produktów – nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Ważne zmiany w przepisach: Co czeka branżę reklamową?
Zmiany w międzynarodowych relacjach biznesu
Jak wyjść z impasu między wspólnikami?
Zasady dotyczące sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością