Niekonstytucyjność przepisów MDR – i co dalej?

W wyroku z 23 lipca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są niezgodne z Konstytucją, w zakresie w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradców podatkowych. Polscy doradcy czekali na rozpatrzenie swojej skargi w tej kwestii od pięciu lat, ale czy rynek doradczy, a także podatnicy, są dziś przygotowani na skutki orzeczenia Trybunału? – pisze na Prawo.pl Andrzej Pietrasik, lider Działu Podatkowego w Kancelarii MKZPartnerzy.

W 2019 roku Polska jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zaimplementowała przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR – Mandatory Disclosure Rules) do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Schematem podatkowym określono czynności i uzgodnienia, które mają (lub mogą mieć) wpływ na obowiązki podatkowe przedsiębiorców, a normy prawne MDR stworzyły zupełnie nowe zasady w relacjach między podatnikiem a organami podatkowymi. Polscy podatnicy zostali nie tylko obciążeni dodatkowymi obowiązkami raportowymi, ale też, w pewnych okolicznościach, mieli obowiązek przygotowania procedur wewnętrznych korespondujących z nowo wprowadzonymi przepisami.

Z drugiej strony, organy podatkowe uzyskiwały wiedzę o działaniach podatników, które mogły powodować uszczuplenie wpływów podatkowych. Aby uzyskać taką wiedzę nie było już konieczności przeprowadzania kontroli u podatników – w większości wypadków administracji podatkowej wystarczała analiza zgłoszonych schematów – czytaj więcej na Prawo.pl.

Nowy Dział Podatkowy

Uwzględniając potrzeby Klientów MKZPartnerzy zdecydowaliśmy się utworzyć w naszej kancelarii Dział Prawo Podatkowe – liderem nowego działu jest doradca podatkowy Andrzej Pietrasik.

Jest menedżer z dwudziestokilkuletnim doświadczeniem w obsłudze podmiotów gospodarczych oraz zarządzaniu zespołem doradców.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał początkowo w kilku międzynarodowych firmach consultingowych (w tym firmach z tzw. „Big4”) gdzie przez sześć lat brał udział w projektach z zakresu doradztwa podatkowego, głównie w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz cen transferowych (transfer pricing).

Następnie rozpoczął wieloletnią współpracę z jedną z firm należących do światowej czołówki w branży Admin & Operational Support, świadczącej m.in. usługi korporacyjne, doradcze oraz zarządcze. W firmie tej Andrzej był początkowo odpowiedzialny za rozwój działu księgowego (w tym za usługi tax compliance) a następnie zarządzał działem prawnym. W 2018 roku Andrzej w ramach swojej organizacji stworzył, a później rozwinął departament podatkowy.

Zapraszamy do współpracy i zachęcamy do kontaktu – mkzpartnerzy.pl/#spotkanie

fot. freyalovephoto.pl