Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to publiczny rejestr osób fizycznych, sprawujących kontrolę nad podmiotami gospodarczymi wpisanymi do KRS. Powstał w celu przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Kto musi się zgłosić?
- wszystkie spółki prawa handlowego, podlegające wpisowi do KRS (z wyjątkiem publicznych spółek akcyjnych),
- europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,
- spółki europejskie,
- spółdzielnie (w tym mieszkaniowe),
- spółdzielnie europejskie,
- stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS
- fundacje,
- trusty – w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. 2023 poz. 1124, ze zm.), których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
- mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce lub,
- nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Polski, w imieniu lub na rzecz trustu.
Beneficjenci
Podmiot zgłaszający zgłasza do CRBR wszystkich beneficjentów rzeczywistych ustalonych na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, mając na względzie, że beneficjentem rzeczywistym jest każda osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem:
- w spółkach kapitałowych są to: udziałowcy lub akcjonariusze posiadający prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji w danej spółce, albo w sytuacji rozproszonej struktury właścicielskiej, osoby fizyczne zajmujące wyższe stanowiska kierownicze w organach spółki – członkowie zarządu,
- w spółkach osobowych są to: wspólnicy uprawnieni do reprezentacji spółki na podstawie umowy spółki.
Termin: Nowe podmioty gospodarcze muszą zgłosić się do CRBR w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisu do KRS.
Jak dokonać zgłoszenia? Zgłoszenie jest nieodpłatne, dokonuje się w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego na portalu podatki.gov.pl pod adresem crbr.podatki.gov.pl.
Aktualizacja: Podmioty wpisane do CRBR mają obowiązek aktualizacji zgłoszonych danych w ciągu 14 dni od daty zmiany- w tym celu należy wysłać nowe zgłoszenie.
Konsekwencje braku zgłoszenia: Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w terminie 14 dni od dnia wpisu do KRS lub 14 dni od dnia powstania zmiany może powodować nałożenie na podmiot kary pieniężnej do wysokości 1 mln. zł.
Pomoc prawna
Dział Gospodarczy MKZPartnerzy pomoże Państwu we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem Państwa firmy. Przypomnimy o obowiązkach i terminach.
Zapraszamy do współpracy – mkzpartnerzy.pl/#spotkanie
Czytaj więcej:
Jak wyjść z impasu między wspólnikami?
Obywatel zatrzymany przez policję