Kto musi się zgłosić do CRBR?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to publiczny rejestr osób fizycznych, sprawujących kontrolę nad podmiotami gospodarczymi wpisanymi do KRS. Powstał w celu przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Kto musi się zgłosić?

  1. wszystkie spółki prawa handlowego, podlegające wpisowi do KRS (z wyjątkiem publicznych spółek akcyjnych),
  2. europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,
  3. spółki europejskie,
  4. spółdzielnie (w tym mieszkaniowe),
  5. spółdzielnie europejskie, 
  6. stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS
  7. fundacje, 
  8. trusty – w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. 2023 poz. 1124, ze zm.), których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:
    1. mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce lub, 
    2. nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Polski, w imieniu lub na rzecz trustu.

Beneficjenci

Podmiot zgłaszający zgłasza do CRBR wszystkich beneficjentów rzeczywistych ustalonych na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, mając na względzie, że beneficjentem rzeczywistym jest każda osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem:

  1. w spółkach kapitałowych są to: udziałowcy lub akcjonariusze posiadający prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji w danej spółce, albo w sytuacji rozproszonej struktury właścicielskiej, osoby fizyczne zajmujące wyższe stanowiska kierownicze w organach spółki – członkowie zarządu,
  2. w spółkach osobowych są to: wspólnicy uprawnieni do reprezentacji spółki na podstawie umowy spółki.

Termin: Nowe podmioty gospodarcze muszą zgłosić się do CRBR w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisu do KRS. 

Jak dokonać zgłoszenia? Zgłoszenie jest nieodpłatne, dokonuje się w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego na portalu podatki.gov.pl pod adresem crbr.podatki.gov.pl.

Aktualizacja: Podmioty wpisane do CRBR mają obowiązek aktualizacji zgłoszonych danych w ciągu 14 dni od daty zmiany- w tym celu należy wysłać nowe zgłoszenie. 

Konsekwencje braku zgłoszenia: Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w terminie 14 dni od dnia wpisu do KRS lub 14 dni od dnia powstania zmiany może powodować nałożenie na podmiot kary pieniężnej do wysokości 1 mln. zł.

Pomoc prawna

Dział Gospodarczy MKZPartnerzy pomoże Państwu we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem Państwa firmy. Przypomnimy o obowiązkach i terminach.

Zapraszamy do współpracy – mkzpartnerzy.pl/#spotkanie

Czytaj więcej:

Jak wyjść z impasu między wspólnikami?

Obywatel zatrzymany przez policję

Sposób na uporządkowanie sukcesji

Rozmowa z Katarzyną Kosicką-Polak w Forbes

Źródło :Pichsakul Promrungsee