Konsultacje prawne MKZ Partnerzy na WFF

Katarzyna Kosicka Polak, partner i radca prawny w kancelarii MKZ Partnerzy udzielała porad prawnych pro bono reżyserom i producentom filmów dokumentalnych z programu Doc Lab Poland 2018, którego trzecia sesja odbyła się na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Pytania dotyczyły prawa własności intelektualnej, prawa gospodarczego, zasad funkcjonowania organizacji pożytku publicznego, prawa podatkowego oraz relacji stron w umowach z reżyserem, innymi członkami ekipy filmowej czy bohaterami filmu.

Filmowców interesowało to w jaki sposób do umowy wpisać prawa do wykorzystania materiałów archiwalnych, przekazanie majątkowych praw autorskich, pola eksploatacji, jak uzyskać ważne pod względem prawnym zgody na wykorzystanie wizerunku bohatera. Producenci i reżyserzy pytali co powinna zawierać umowa licencyjna czy umowa na dystrybucję filmu, jak długo należy przetrzymywać dokumenty oraz jakie podatki trzeba zapłacić gdy okaże się, że film odniósł sukces i otrzymał nagrody.

Kancelaria MKZ Partnerzy jest już od czterech lat partnerem projektu dla profesjonalnych dokumentalistów Doc Lab Poland. W czasie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbyła się trzecia i ostatnia sesja czwartej edycji tego programu.

O talencie uczestników Doc Lab Poland i jego roli w rozwijaniu ich pomysłów świadczą liczne nagrody. Wśród nagradzanych filmów znalazły się m.in. „Książę i Dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski – nagrodzony na festiwalu w Wenecji, Mińsku, Krakowie i warszawskim Docs Against Gravity, „Miłość bezwarunkowa”, reż. Rafał Łysak – Złoty Lajkonik na Krakowskim festiwalu Filmowym w 2018 r., „Najbrzydszy samochód świata” reż. Grzegorz Szczepaniak, Złoty Lajkonik i Nagroda Jury Studenckiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 r. oraz nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie”, „Call me Tony”, reż. Klaudiusz Chrostowski – nagroda na Festiwalu w Amsterdamie i warszawskim Docs Against Gravity. Na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodę publiczności zdobył „Koncert na dwoje” w reż. Tomasza Drozdowicza.

O Doc Lab Poland na WFF czytaj więcej na stronie – doclab.pl