Wielu uczestników programu „Mieszkanie dla Młodych” boryka się z poważnymi konsekwencjami z uwagi na nieotrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Problem ten dotyczy nie tylko niedoszłych beneficjentów programu „MdM”, lecz wszystkich nabywców lokali oraz innych nieruchomości, którzy nieodpowiednio zabezpieczyli się na wypadek niewykonania zawartej umowy przedwstępnej, rezerwacyjnej lub deweloperskiej.
W większości przypadków zadatek przepadnie, a straty konsumenta z tego tytułu sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, klienci nie są świadomi konsekwencji podpisania takich umów. Na co należy zatem zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu?
W tym celu należy zminimalizować ryzyko poniesienia kosztów w razie negatywnej decyzji kredytowej poprzez, chociażby zastosowania odpowiedniej klauzuli umownej. Może ona przewidywać bezkosztowe wycofanie się z kontraktu lub przynajmniej za symboliczną kwotę.
Pomimo, że umowa deweloperska jest szczegółowo uregulowana przez przepisy prawa, to jednak nie ma ograniczeń co do polepszenia zapisów dotyczących nabywcy. W myśl art. 28 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie można jednak ograniczać jego uprawnień.
Czytaj więcej na www.jablonka.info