Fuzja firm – jak nie dać się wrogo przejąć?

Przejęcie przez większego gracza to częsty powód do niepokoju dla członków zarządu i pracowników przejmowanego przedsiębiorstwa. Jakich błędów powinna unikać mniejsza firma, kiedy jest przejmowana przez większą?

W I kwartale 2016 r. mieliśmy w Polsce do czynienia ze znaczną aktywnością w prywatnych transakcjach fuzji i przejęć. Największa z nich opiewała na kwotę 1,06 mld zł (Grupa Smyk przez Empik Media & Fashion na rzecz funduszu Bridgepoint). Tam, gdzie gra toczy się o duże pieniądze, trzeba uważać. Dlatego przygotowując się do transakcji fuzji lub przejęcia innego podmiotu gospodarczego należy przede wszystkim właściwie ocenić zagrożenia.

– Przed przystąpieniem do transakcji należy wykonać tzw. analizę due diligence. Ma ona na celu zbadanie potencjalnych niebezpieczeństw związanych z transakcją. Większość firm bagatelizuje konieczność sporządzenia takiej analizy, czynią to już po transakcji fuzji lub przejęcia – mówi Artur Zawolski, radca prawny i partner w warszawskiej kancelarii MKZ Partnerzy.

16Opracowanie schematu transakcji należy zacząć od określenia sposobu sprawowania kontroli nad przejmowaną spółką. Większość głosów wynikająca z posiadanych udziałów, prawo do powoływania członków zarządu gwarantowane statutem, umową spółki albo porozumieniami zawartymi z innymi podmiotami – to kluczowe decyzje, jakie trzeba podjąć już na początku przygotowań.

Czytaj więcej na manager24.pl