Serwis Airbnb obiecuje, że już niedługo będzie pokazywał przy swoich ofertach ostateczną cenę wynajmu. To dobra wiadomość dla turystów. Prawnicy zwracają jednak uwagę na wątpliwości związane z pozycją prawną samych wynajmujących mieszkania przez Airbnb. Zwłaszcza w sferze podatkowej. Interpretacje faworyzujące fiskusa, to nie jedyny problem finansowy wynajmujących w najmie krótkoterminowym – pisze na Forbes.pl Artur Zawolski, partner i radca prawny w MKZ Partnerzy.
(…)
Coraz częściej zwiększonych opłat żądają wspólnoty mieszkaniowe, sprzyjając w ten sposób tym mieszkańcom, którym niekoniecznie może się podobać to, że w niektórych lokalach ciągle zmieniają się lokatorzy.
W tym miejscu trzeba zadać pytanie, czy osoba wynajmująca lokal wynajmuje go jako osoba prywatna (może w nim nawet mieszkać, ale od czasu do czasu udostępnia pokój turystom, żeby sobie dorobić do pensji) czy jako przedsiębiorca? W tym ostatnim przypadku istnieje wiele wariantów działalności, a co za tym idzie opłat.
Bowiem zajęcie lokalu mieszkalnego na cele działalności gospodarczej może, ale nie musi, wiązać się z formalną zmianą statusu tego mieszkania. Gdyby działalność gospodarcza mogła być prowadzona wyłącznie w tzw. lokalach użytkowych, ustawodawca nie wyodrębniałby dla celów podatkowych „lokali mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej’ – specjalna (wyższa) stawka podatku od nieruchomości – art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Osoby wynajmujące pokoje w lokalach mieszkalnych, czyli nie w pensjonatach, motelach i hotelach, są także wyłączone z obowiązków jakie nakładają na przedsiębiorców przepisy o usługach turystycznych. Na prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stronie www.biznes.gov.pl znajduje się informacja, że „otwarcie działalności w zakresie wynajmu miejsc noclegowych jest o wiele tańsze i prostsze niż otwarcie hotelu/pensjonatu. Nie trzeba spełniać restrykcyjnych wymogów odnośnie wyposażenia i ponosić wysokiej opłaty za zaszeregowanie obiektu. Obiekty noclegowe wystarczy zgłosić do wójta/burmistrza/prezydenta miasta”.