MKZ Partnerzy na pierwszej interaktywnej konferencji z serii Compliance Contra Corona

W dniu 31 marca 2020 r. odbyła się pierwsza interaktywna konferencja online z serii CoCoCo – Compliance Contra Corona – poświęcona rozwiązaniom przewidzianym w tzw. Tarczy antykryzysowej dotyczącym różnych sfer działalności przedsiębiorstw.

Z dumą informujemy, iż jedną z prelegentek na konferencji CoCoCo – Compliance Contra Corona była Gabriela Każuch –  doradca podatkowy i lider Zespołu Prawa Podatkowego w Kancelarii MKZ Partnerzy. Tematem wystąpienia Gabrieli były zagadnienia podatkowe „Tax Compliance – podatki w dobie kryzysu”. W gronie zaszczytnych prelegentów znaleźli się także m.in. prof. Bartosz Makowicz, Katarzyna Dulewicz, dr Marcin Ciemiński, dr Anna Hlebicka-Józefowicz, Magda Zwolińska, czy dr Anna Partyka-Opiela. Na konferencji omawiano przede wszystkim kwestie takie jak zarządzanie informacją w dobie kryzysu, prawo pracy w dobie koronawirusa, zagadnienia kontraktowe w obrocie gospodarczym w związku z kryzysem koronawirusowym, ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, świadczenia publiczno-prawne i problematyka tzw. tarczy antykryzysowej, a także compliance management w dobie kryzysu.

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców, o czym świadczą liczne pytania kierowane do prelegentów. Sygnalizowane przez nich wątpliwości dotyczyły m.in. podnoszenia cen w okresie epidemii, problemu informowania pracowników o przypadku zarażenia koronawirusem w zakładzie pracy w kontekście RODO, prawidłowego argumentowania wniosków składanych do organów skarbowych, wpływu obecnej sytuacji na wzrost liczby postępowań kontrolnych oraz możliwości przygotowania się w zakresie kwestii istotnych z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego. Prelegentów pytano również o wypadki przy pracy zdalnej, możliwości świadczenia pracy przez pracownika objętego kwarantanną, zasadności stosowania przepisów kodeksu pracy dotyczących telepracy do pracowników pracujących zdalnie oraz zasadności wymagania od pracownika świadczenia pracy w formie zdalnej podczas urlopu. Znaczące zainteresowanie Konferencją oraz aktywność Uczestników w ramach panelu dyskusyjnego jednoznacznie pokazuje, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga po stronie przedsiębiorców wsparcia profesjonalistów. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy służyć merytorycznym wsparciem i odpowiedzieć na pojawiające się wątpliwości.

W najbliższym czasie w związku z rosnącą w siłę pandemią koronawirusa oraz pojawiającymi się w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną regulacjami prawnymi, możemy spodziewać się namnażania podobnych, dalszych wątpliwości ze strony przedsiębiorców.

W związku z tym, gorąco zachęcamy Państwa do regularnego zapoznawania się z informacjami zamieszczanymi na naszej stronie internetowej oraz na LinkedIn Kancelarii MKZ Partnerzy pod adresem https://pl.linkedin.com/company/mkz-partnerzy, gdzie Zespół Kancelarii na bieżąco zgłębia aktualne i najbardziej interesujące Państwa tematy.