MEC. ARTUR ZAWOLSKI O SZCZEPIENIACH PRZECIW COVID-19

– Komisja Europejska zwalnia producentów szczepionek z odpowiedzialności za niepożądane następstwa ich działania. Odpowiedzialność ta ma spoczywać na Skarbie Państwa. Ale pamiętajmy, że szczepienia nie są obowiązkowe. Można więc przyjąć, że osoba zgadzająca się na szczepienie bierze na siebie ryzyko skutków niepożądanych, co mogłoby być narzędziem Państwa do zwolnienia się od odpowiedzialności za nie – mówi radca prawny Artur Zawolski, partner kancelarii MKZ Partnerzy.

Kto pierwszy dostanie szczepionkę przeciw COVID-16? Gdzie będą podawane zastrzyki? Kto poniesie odpowiedzialność za złe skutki szczepionki? „Dziennik Gazeta Prawna” pisze o rozpoczęciu konsultacji ws. projektu Narodowego Programu Szczepień. W artykule wypowiada się radca prawny Artur Zawolski, partner w Kancelarii MKZ Partnerzy.

Jak podaje DGP, Polska zamówiła ponad 62 mln dawek od 5 producentów. Wyłoży na ten cel ok. 2,4 mld zł. Najpierw zaczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia, potem osoby powyżej 60. roku życia oraz służby mundurowe. Wśród młodszych (poniżej 60 roku życia) pierwszeństwo będą miały osoby z chorobami współisntiejącymi, potem będzie decydował PESEL. Szczepienia mają zacząć się w styczniu, a od połowy grudnia ruszy strona internetowa i później kampania społeczna. Jak podaje gazeta, połowa ankietowanych przez DGP nie chce się szczepić.

Zdaniem mec. Zawolskiego obecnie obowiązujące przepisy dają duże jest pole do dobrowolnej interpretacji i wykładni tego, co miał na myśli ustawodawca. Wątpliwości mogą dotyczyć m.in. tego, że jeżeli szczepienie nie jest obowiązkowe, można przyjąć, że osoba zgadzająca się na nie, bierze na siebie ryzyko skutków niepożądanych. To mogłoby zwalniać państwo z odpowiedzialności.

Zawolski dodaje, że KE zwalnia z odpowiedzialności firmy farmaceutyczne za znane skutki niepożądane, ale wiele zależy od decyzji państwa. Pytanie czy państwo polskie w jakikolwiek formalny sposób „zaakceptowało” zgodę KE na zwolnienie odpowiedzialności za skutki niepożądane szczepionki? Rząd dopiero zapowiada dopełnienie strategii o analizy prawne w tym obszarze, na razie w strategii nie ma o tym mowy.

Artykuł Klary Klinger, Grzegorza Osieckiego i Tomasza Żółciaka można przeczytać tu: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1498449,narodowy-program-szczepien-koronawirus-szczepionki-konsultacje.html